APIE KUKSANDO

Kuksando – tai korėjiečių tūkstantmetė kūno lavinimo pratimų, specialaus kvėpavimo, meditacijos ir kovos menų sistema, ugdanti tvirtą, ištvermingą, kilnaus būdo, stiprios fizinės ir dvasinės sveikatos žmogų. Kuksando moko derinti kvėpavimą ir judesį, valdyti gyvybės energiją, įveikti stresą ir lavinti fizinį kūną. Per pratybas žmogus maksimaliai atsipalaiduoja, o taisyklingai kvėpuojant sustiprinama gyvybės energija.

Išversti pavadinimą kouk sun do (liet. kuksando) iš korėjiečių kalbos į lietuvių vienu žodžiu ar fraze sudėtinga. Tai yra kelias (doh) pamatyti visatą kaip visumą, vieną bendruomenę (kouk) ir parodyti žmogui, kaip atsiverti visatos energijai (sun).

Kuksando praktika susideda iš trijų dalių:

Pirmojoje dalyje darome pratimus, kurie atpalaiduoja ir sušildo kūną, padeda sukoncentruoti mintis. Taip pasirengiama kvėpavimo pratyboms – meditacijai. Šioje dalyje tempimo pratimai atliekami kvėpuojant pagal ypatingą kuksando techniką – judesys daromas sulaikius kvėpavimą. Pratimai nuolatos palaiko balansą tarp dešinės ir kairės kūno pusės, o taisyklingas kvėpavimas atkuria energiją. Priklausomai nuo pasirengimo lygio pirmoji dalis trunka nuo 12 iki 17 minučių, jos metu atslūgsta įtampa, pagerėja kraujo cirkuliacija, kūnas prisipildo energijos. Šie pratimai idealiai tinka ir ryto mankštai, tačiau tikroji jų paskirtis – gilus atsipalaidavimas, reikalingas kvėpavimo pratyboms arba meditacijai, kuri yra svarbiausia kuksando dalis.

Antroji – kvėpavimo ir meditacijos dalis, kurios metu giliai kvėpuojama apatine pilvo dalimi (korėjietiškai vadinama dandžion) tam tikrose kūno pozose. Toks kvėpavimas pripildo kūną energija, o įvairių kūno pozų dėka ją nukreipia į reikiamus taškus. Medituojant skamba mantra, kuri padeda išlaikyti tikslų kvėpavimo ritmą. Iš viso yra 433 kvėpavimo pozos, kurias moka aukščiausiojo lygio meistrai. Pradedantiesiems užtenka 25 pozų.

Trečiojoje dalyje meditacijos metu sukauptą energiją paskirstome po visą kūną bei stimuliuojame vidaus organus. Toks efektas pasiekiamas fizinius pratimus jungiant su kvėpavimo technika, kuomet judesio metu yra sulaikomas kvėpavimas.

Kuksando istorija

Kuksando atsirado Korėjoje maždaug prieš 9 tūkstančius metų. Kuksando praktikavo atokiai kalnuose įsikūrę atsiskyrėliai vienuoliai. Tūkstančius metų šis mokymas buvo slaptas. Mokytojai kuksando paslaptis iš lūpų į lūpas perduodavo savo mokiniams. „Senieji meistrai buvo atsargūs lyg žmogus, žengiantis per upelį aptrauktą ledą, budrūs lyg karys priešo teritorijoje, mandagūs ir pagarbūs lyg svečias, prisitaikantys lyg tirpstantis ledas, bet tvirti lyg medžio kamienas, skaidrūs lyg stiklas vandens“, – taip apie šiuos atsiskyrėlius rašyta prieš maždaug 2300 metų.

Prieš penkiasdešimt metų, 1967-aisiais Didysis meistras Chung San, mokytojo Jin Mok tėvas šios išminties ėmė mokyti visuomenę. Iki tol du dešimtmečius Chung San gyveno kalnuose ir mokėsi kuksando paslapčių. 1970-aisiais jo iniciatyva Seule atidaryta pirmoji kuksando mokykla. Chung San septyniolika metų skleidė kuksando mokymą Korėjoje ir visame pasaulyje, kol 1984 metais vėl išėjo medituoti į kalnus, patikėjęs savo sūnui Jin Mok ir kitiems mokiniams toliau skleisti tūkstantmetį mokymą. Kur šiandien jis yra, niekas nežino. Jin Mok tiki, kad tėvas dar gyvas Korėjos kalnų platybėse, kur įmanoma pasislėpti ir išgyventi.

Informacijos šaltinis: kuksando.lt